Przyprawy to życie

Cynamon do szarlotki, anyż do kawy, curry do warzyw, imbir do wody,
pieprz i sól do zupy, sosu i potrawki :-) Wiadomo.
Przyprawy są tak (nomen omen) zakorzenione w naszej codzienności, że już nie budzą takiego zachwytu jak kiedyś.No ale, ale – czymże byłoby życie bez przypraw?

Wyobrażacie sobie, że pieprz przez wieki był walutą wymienialną, lokowano go w skarbcach, trzymano jako kapitał?
Stanowił przyprawę królów i magnatów (jego ceny drastycznie spadły po odkryciu morskiej drogi do Indii)
Gałka muszkatołowa budziła żądze – wierzono ze jej spożywanie uchroni przed dżumą, osiągała szalone ceny, a kilogram goździków (uśmierzały ból zębów) był wart tyle co kilogram złota. Według rzymskiego historyka Pliniusza Starszego 350 gramów cynamonu kosztowało tyle, co 5 kilogramów czystego srebra.

Historia przypraw nie mogłaby być napisana bez wątków kolonialnych, politycznych a czasem i pewnie kryminalnych.
Ale w tej historii pojawiają się także postacie, którym bardzo zależało na rozpowszechnianiu przypraw jako mini lekarstw, dobroczynnie działających na zdrowie, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.Jak dobrze, oj, jak dobrze, ze dzisiaj zdobycie przypraw nie wiąże się z tak dużym wysiłkiem, jak kilka wieków temu. No i nie trzeba posiadać 5 kg srebra

Oczywiście mówimy tu głównie o historii Europy, bo większość przypraw znana była już w Tradycyjnej Medynie Chińskiej i Ajurwedzie. Np w 450 r.p.n.e. powstała w Indiach “pieśń o czosnku”, a pierwsze zapiski o cynamonie pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.n.e. z Chin. Czosnek trafił do Polski w średniowieczu, a cynamon w XVI wieku.
W Magicznym znajdziecie przyprawy z różnych zakątków świata.

A nasze przyprawy jak ten świat – różnorodne – o wszelakich aromatach, zastosowaniach i zapachach <3Jesienią szczególnie warto używać przypraw nie tylko ze względu na ich smak i aromat, ale także korzyści zdrowotne.
Ciepłe przyprawy takie jak cynamon, imbir, czy gałka muszkatołowa mogą dodatkowo podnieść nastrój i wprowadzić uczucie komfortu w chłodniejszych miesiącach.
Duża część przypraw posiada właściwości przeciwbakteryjne, i przeciwwirusowe, co pomoże wzmocnić odporność w okresie, gdy zwiększa się ryzyko przeziębień.

Przyprawy to życie!

Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

  OK