Dlaczego oferujemy nalewki 1:1 i jak przeliczać dawki Buhnera


Często pytacie nas, dlaczego nasze nalewki są 1:1 i co to właściwie oznacza?

Jak wielu z Was pewnie wie, Buhner w swoich książkach zaleca nalewki ziołowe 1:5 lub nawet 1:10, czyli na 1 część surowca (ziół) przypada 5 części rozpuszczalnika (brzmi poważnie, ale w tym przypadku to naukowa nazwa wody z alkoholem).
Takie nalewki dawkujemy zwykle na łyżeczki, ewentualnie ½ – ⅓ łyżeczki.

Mają jednak pewne wady, które sprawiły, że zdecydowaliśmy się wprowadzić nalewki 1:1

1. Jeżeli mamy do spożycia 1 nalewkę 1:5, załóżmy że wykonaną na 40% alkoholu, czyli popularnej wódce. Dawkowanie to 1 łyżeczka 3 razy dziennie, czyli 5ml. Jest to taka ilość, po której mniej więcej w ciągu pół godziny możemy prowadzić samochód. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli stosujemy np. 5 nalewek. Wówczas spożywamy 25ml, czyli całkiem spory kieliszek wódki i rozsądnie byłoby zrobić 2 godziny odstępu zanim wsiądziemy jako kierowca do auta. W przypadku nalewek 1:1 spożywamy pięciokrotnie mniejszą ilość alkoholu, a co za tym idzie, nawet przy stosowaniu 5 nalewek spożywamy bardzo niewiele alkoholu. Jak wiemy alkohol nie jest zbytnio wskazany przy wielu chorobach, np. boreliozie, stąd im mniej go przyjmujemy tym lepiej.

2. Alkohol to nie tylko problem z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, ale także produkt podlegający wielu podatkom i akcyzie. W związku z tym cena 250ml nalewki 1:5 byłaby znacznie wyższa niż odpowiadającej jej 50ml nalewki 1:1 przy tej samej zawartości składników aktywnych.

3. W warunkach domowych przygotowanie nalewki 1:1 jest trudne, by nie powiedzieć, niemożliwe, jeśli nie posiada się odpowiedniego sprzętu. Porady Buhnera skierowane są przede wszystkim dla osób chorych, stąd też jego przepisy mają być możliwe do wykonania samodzielnie. Wykonanie nalewki 1:5 lub 1:10 jest stosunkowo proste. By przeliczyć zalecane dawkowanie, dzielimy wartości podane przez Buhnera odpowiednio przez 5 lub 10, w zależności od nalewki.

Podsumowując, decydują o tym 3 kwestie:

- 5-krotnie mniejsza ilość spożywanego alkoholu
- 2-krotnie niższa cena
- trudność przygotowania

Jak przeliczać nalewki z Magicznego Ogrodu na zalecane dawkowanie wg Buhnera?

Opierając się o anglojęzyczne (wkrótce dostępne także w języku polskim) II wydanie książki Buhnera podajemy przeliczone zalecenia dotyczące stosowania dostępnych w sklepie nalewek:

  • Echinacea angustifolia nalewka z jeżówki wąskolistnej : 2 pipety 3 x dziennie
  • Gou Teng nalewka: 1-2 pipety 3-6 x dziennie
  • Houttuynia cordata nalewka: 1 pipeta 3 x dziennie
  • Koci pazur nalewka: 1-2 pipety 3-6 x dziennie
  • Prusznik nalewka: 6 – 18 kropli do 3 x dziennie. W razie potrzeby można zwiększyć do 2 pipet 6 x dziennie
  • Rdestowiec japoński nalewka: 1-2 pipety 3-6 x dziennie
  • Tarczyca bajkalska nalewka: ½ – 1 pipeta 3 x dziennie, przy zaostrzeniach podwajamy dawkowanie
  • Traganek nalewka: wzmacniająco 6-12 kropli do 4 x dziennie, przy infekcjach wirusowych 2 pipety 4 x dziennie
  • Żeń szeń syberyjski nalewka: 1-2 pipety 1-3 x dziennie, w zależności od indywidualnej odpowiedzi i wrażliwości
  • Cryptolepis nalewka: 4-8 kropli do 4 x dziennie; w przypadku opornego gronkowca 1-2 pipety 3 x dziennie nie dłużej niż 60 dni; babesia: tak samo, tylko przez 5 dni, powtórzyć po 14 dniach
  • Sida acuta nalewka 4-8 kropli do 4 x dziennie, na gronkowca 1-2 pipety 3-6 x dziennie
  • Stephania tetrandra nalewka 1-2 pipety 3 x dziennie
  • Podane dawkowanie jest orientacyjne. Należy monitorować indywidualną odpowiedź organizmu i odpowiednio zwiększać lub zmniejszać podane porcje.

    Należy mieć na uwadze, że zalecenia Stephena Buhnera mogą odbiegać znacznie od wskazań na etykietach nalewek. Jest to związane z koniecznością dostosowania produktów do wymogów polskiego i europejskiego prawa, które jest odmienne od amerykańskiego.

    Sprawdź również: Protokół nalewek wg Buhnera Borelioza – ROZSZERZONY oraz Protokół na babejsziozę Buhnera – CSA

    Dzięki cookies korzystanie ze strony jest szybsze i łatwiejsze. Przestrzegamy RODO. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

      OK